Kiedyś wierzono, że przejście w ciąży pod drabiną sprawi, że dziecko będzie za małe. Z kolei nasze babcie nie nosiły korali na szyi w obawie, by maluch nie owinął się pępowiną. Choć dzisiaj mitów wokół ciąży i dolegliwości z nią zwianych, jest znacznie mniej, to wciąż istnieją. Które z nich są prawdziwe, a które może włożyć między bajki? Podpowiadamy.
Rozstępy w ciąży są nieuniknione - fałsz
Rozstępy w ciąży nie dotyczą każdej kobiety. Ich pojawienie się ma duży związek z genami, a także z tym, jak dbamy o skórę. Aby zapobiec powstaniu rozstępów należy codziennie wcierać w skórę brzucha i ud kosmetyki dla kobiet ciężarnych. Chodzi o to, by skóra była wzmocniona, elastyczniejsza i nawilżona. Nawet jeśli rozstępy się pojawią, to na początku będą czerwone, później zbledną i będą mniej widoczne.
Kobietom w ciąży puchną stopy - prawda
Kobiety w stanie błogosławionym zwykle mierzą się z obrzękami nóg. Zazwyczaj pojawiają się w ostatnich trzech miesiącach ciąży. To właśnie wtedy organizm matki przygotowuje się do rozwiązania i produkuje prolaktynę – hormon zabezpieczający przed odwodnieniem i wykrwawieniem. Wskutek czego zbiera się w tkankach zapas wody, za pomocą której może zniwelować ewentualne straty płynów ustrojowych. Aby złagodzić obrzęki lub zupełnie je wyeliminować można sięgnąć po produkty uciskowe np. podkolanówki marki Venoflex, które wspomogą system naczyń żylnych. Dzięki nim krew nie będzie zalegała w żyłach i zmniejszy się również ryzyko powstania żylaków, zapalenia żył, czy nawet zakrzepicy.
Nie wolno nosić rajstop uciskowych - fałsz
Wręcz przeciwnie, powinno się je nosić aż do rozwiązania, a później również podczas połogu. To właśnie wtedy nasze naczynia potrzebują czasu na regenerację. Wbrew powszechnej opinii rajstopy te nie uciskają brzucha, dlatego są w pełni bezpieczne dla płodu. Aby terapia uciskiem przyniosła oczekiwane rezultaty, należy sięgnąć po dobrej jakości produkty medyczne jak np. rajstopy uciskowe marki Venoflex z linii Kokoon, które przeznaczone są m.in. dla ciężarnych. Produkty te wyglądem przypominają normalne rajstopy, więc z powodzeniem można nosić je do każdej stylizacji. Jeśli kobiece obwody są poza standardowymi, można skorzystać z pończoch.
W ciąży częściej psują się zęby – prawda
Stan błogosławiony jest dużym obciążeniem dla organizmu. Pod wpływem hormonów nasze zęby są wrażliwe i mogą krwawić, a także szybciej się psują. Jeśli ból da o sobie znać, niezbędna będzie natychmiastowa wizyta u stomatologa. Podczas spotkania należy poinformować lekarza o ciąży, ponieważ przyszłym mamom nie robi się zdjęć RTG i inaczej dobiera się znieczulenie miejscowe.
Powinno się spać na wznak - fałsz
Podczas ciąży rosnąca macica uciska kręgosłup, jelita i duże naczynia żylne. Dlatego spanie na wznak nie jest wskazanie, ponieważ właśnie w takiej pozycji odpływ krwi jest utrudniony i może prowadzić do obniżenia ciśnienia oraz powstawania hemoroidów. Najlepiej kłaść się na lewym boku. Wtedy krążenie działa bez zarzutu i sprawniej pracują nerki, a także układ krwionośny.
Zgaga w ciąży - prawda
Jeśli dotychczas nie miałaś predyspozycji do tej dolegliwości, w ciąży mogą wystąpić. Zgaga powstaje na skutek uciskania żołądka przez macicę i wypychania trawionego jedzenia. Wydzielany progesteron sprawia, że mięśnie zamykające ujście do przełyku nieco się rozluźniają i pozwalają na przenikanie kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Jak sobie z tym radzić? Zamiast rzadkich, obfitych posiłków zaleca się jedzenie kilku mniejszych porcji. Unikanie ostrych i tłustych potraw i picie dużej ilości wody, znacznie złagodzi dolegliwość.
Link do strony artykułu: https://wm.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/ciazowe-dolegliwosci-poznaj-najwieksze-mity